בקשר

מרכז לטיפול בלקויות תקשורת והפרעות חברתיות

הקדמה

הורים רואים לעיתים את ילדיהם מתקשים בתחומים מסוימים ושואלים את עצמם איך ומה יכול לעזור להם.

הטיפול בתנועה הוא טיפול רגשי מהנה, יעיל ותומך בהתפתחותם של ילדים אשר יכול לתת מענה להתמודדות עם הצרכים הרגשיים של ילדים ונוער. הטיפול משלב טכניקות תנועה שונות במטרה להביא לשינוי חיובי אצל המטופל.

הנחות היסוד של הטיפול בתנועה

אחת מהנחות היסוד העומדות בבסיס הטיפול בתנועה הוא שהתנועה ומחוות הגוף הן כלי תקשורת ראשוני לביטוי רגשות של האדם.

הריקוד או התנועה אינו מטרה אלא אמצעי לטיפול, אין צורך בידע או כישרון בתנועה או ריקוד על מנת לחוות ולהיות בטיפול בתנועה. בפעילות תנועתית ובמשחק יצירתי, בני אדם יכולים להביע את עולמם הרגשי, לפרוק מתחים, תסכולים, רגשות ותחושות לא מודעות בספונטאניות ובאופן טבעי.

טיפול בתנועה משפר את היכולות הגופניות, חברתיות, קשב וריכוז ועוד. תנועה כוללת מגוון רחב של ביטויים מריקוד ממש עד משחקי כדור או עבודה עם קצב. נער עם חרדות לדוגמה יכול ללמוד להירגע על ידי תרגילי נשימה נכונים. טיפול בתנועה עובד היטב עם קשת רחבה של הפרעות תקשורת, חרדות,חרדות חברתיות קשיים רגשיים או חברתיים. מטפל בתנועה הנוכח בחדר, מתייחס להבעות התנועתיות יצירתיות של המטופל במשחק ובמלל, כך הוא מאפשר למטופלים להבין את עצמם, לחזק כוחות התמודדות, לחוות את עצמם באופן חיובי ומציאותי.

מה הם יתרונות הטיפול בתנועה?

בטיפול בילדים, הטיפול בתנועה מאפשר מרחב לצורך של הילד לשחק ושואף ליצור מרחב בטוח של טיפול בו הילד יוכל להיפגש עם תסכולים, פחדים, מחשבות מכשילות וכי"ב. לעתים הדברים שעולים במרחב התנועתי עוברים עיבוד מילולי ובעזרת המטפל מעובדים לתובנות חדשות ולעתים העיבוד וההתערבות נעשים גם הם במרחב התנועתי.

טיפול בתנועה מתאים לילדים,נוער ומבוגרים הסובלים מבעיות מגוונות כגון:, פחדים, הימנעות מחברה או מעשייה, כעסים לא מובנים, תלות יתר, חרדות, קשיים חברתיים, לקויי תקשורת, דימוי עצמי נמוך ועוד. הטיפול מתאים לבעלי קשיים רגשיים על רקע לקויי למידה למיניהם, הפרעת קשב וריכוז.

הטיפול מתקיים בחדר מאובזר באביזרים וציוד מגוון המאפשר ביטוי בתנועה, משחק ויצירה.

כל מטופל מקבל מענה המתאים  לגילו ולצרכיו הרגשיים.

התהליך של מטופלים צעירים (גיל הרך עד נוער) מלווה בהדרכת הורים אשר מטרתה להבין את התהליך התרפויטי של הילד והדרכים בהם אפשר לתמוך ולעזור במסגרת המשפחתית ו/או חוץ ביתית.