בקשר

מרכז לטיפול בלקויות תקשורת והפרעות חברתיות

מה הוא טיפול רגשי?

טיפול רגשי הוא שם כולל עבור סוגי הטיפול שנוגעים באספקטים הרגשיים של המטופל, בדרכים שונות.הכלי איתו עובדים יכול להיות מגוון מאד: זה יכול להיות דרך טיפול באומנות שם המטופל יצור דברים ודרך היצירה נוגע בחלקים רגשיים שלו,דרך משחק,שירה או שיחה. מטרת הטיפול זהה: עבודה על מצוקות,משברים או קשיים של המטופל. כיום יש בעולם מאות שיטות שונות ומגוונות לטיפול רגשי,(ומידי שנה נוספות רבות, האחרונה בה ניתקלתי היא טיפול בבישול שנחלה הצלחה רבה בקרב ילדים) וקצרה היריעה מכדי לכתוב על כולם.

איזה טיפול רגשי הכי כדאי לי?

אז איך אני מוצא את דרכי באוקינוס השיטות הזה ומחליט מה הכי טוב לי או לילד שלי???

שאלה זו בטח מעסיקה הורים רבים ומבוגרים רבים אשר חושבים על טיפול רגשי. ובכן, האמת היא שמחקרים מראים שאין שיטת טיפול אחת אשר הוכיחה את עצמה כיעילה יותר משיטות אחרות, אלה שאיכות הקשר בין המטפל למטופל היא הגורם מנבא בצורה הטובה ביותר את איכות והצלחת הטיפול.  עבודתי בצוות רב מקצועי שיכנעה אותי באמיתת המחקר הזה. כבר ראיתי ילדים שאין להם שום נטייה אומנותית פורצים דרך לשינוי עם מטפל באומנות וכדומה.

אז מה אנו מבינים מכך? שלא משנה איזה שיטת טיפול נבחר אלא איזה מטפל נבחר ואם ישנו קשר טוב בין המטופל למטפל. הקשר שהוא הדבר החמקמק ביותר להגדרה הוא הדבר החשוב ביותר להצלחת הטיפול.

למה לפנות לטיפול רגשי?

מבוגרים יפנו לטיפול כאשר הם מרגישים שהם במצוקה,שקשה להם בסוגיה מסוימת,או שהם חווים תסכול שאינם מצליחים לפתור לבד והם חושבים שאיש מקצוע יוכל לעזור להם.

אנשים אשר נמצאים על הספקטרום האוטיסטי לא פעם לא מודעים לקושי שהם נמצאים בו או שאין להם תקווה שטיפול יכול לעזור להם. ולכן אנו רואים שמבוגרים על הספקטרום האוטיסטי מגיעים לטיפול בלחץ המשפחה שלהם.

ילדים וגם נערים לא מגיעים מתוך בקשה מדוברת שלהם לטיפול שכן הם לא יאמרו "אני במצוקה" מצד שני הם יתנהגו את זה, זאת אומרת במקום לומר לנו קשה לי ,הם יפגינו התתנהגות בוטה או אפילו מסכנת כלפי אחרים (משפחה, בית ספר,חברים) או כלפי עצמם.

דוגמאות לסימנים למצוקה נפשית:

התכנסות פנימה לאורך זמן, שינה מרובה או חוסר בשינה, שינויים קיצוניים באכילה, שינויים בהתנהגות כגון צעקות קללות או להפך הסתגרות בתוך החדר, הפסקת בילויים , אין קשר לחברים, ירדה בלימודים, ירדה ברמת התפקוד בבית,בית הספר, תוקפנות, חרדה.

כאשר אחד או יותר מהסימנים הללו מופעים לזמן מה שווה להגיע להתיעצות או לטיפול.

טיפול רגשי מתנהל על בסיס פגישה שבועית ביום ושעה קבועים. יש חשיבות רבה על הקפדה של התמדה של רצף טיפולים.

במידה ומודבר בילד חשוב מאד שהילד ידע שהוא נפגש עם מטפל ומה היא הסיבה  לטיפול.