בקשר

מרכז לטיפול בלקויות תקשורת והפרעות חברתיות

קבוצה לכישורים חברתיים לנערים

גיל ההתבגרות חובק בתוכו קשיים רבים כמעט לכל נער/ה באשר הם. נערים אשר להם קשיים בכישוריים חברתיים סובלים שבעתיים בגיל זה.

גיל הנעורים הוא גיל שבו חברת השווים תופסת את המקום המרכזי בחיי הנער והם נקודת ההתייחסות וההשוואה שלו, כאשר הוא מרגיש שהוא לא מקובל בחברה, הערך העצמי שלו נוטה פעמים רבות לרדת מאד וזה יכול להשפיע על העולם הרגשי שלו.

מתי כדאי להביא נער לקבוצה לכישוריים חברתיים?

נער מחפש חברה

נער סגור עם קושי ביצירת קשרים חברתיים ויוזמה בעיות תקשורת – חוסר בהבנה של קודים חברתיים.

נער שאינו מקובל בחברה שצחוקים עליו או ההורים רואים שהנער מנוצל על ידי אחרים.

למה קבוצה לכישוריים חברתיים טובה לנערים/ות ?

הקבוצה מאפשרת לנער/ה לחוות קבוצת שווים שונה ממה שהוא חווה בבית הספר, כאן יכול להיות בקבוצה אשר מקבלת אותו ואת השוני שלו, קבוצה בה בעזרת תיווך של איש מקצוע הוא יוכל להשתלב בצורה טובה ובדרכים בריאות עבורו. כאשר הנער חווה קבוצת שווים בה הוא מרגיש טוב זה קרקע בריאה להעאלת הביטחון העצמי, הפחתת החרדה ועוד.

מה מתרחש בקבוצה לכישוריים חברתיים לנערים?

הקבוצה לכישוריים חברתיים מאגדת בתוכה שתי משימות:

קבוצה חברתית עבור הנערים/ות בה מתאפשר מרחב בו יוכלו להכיר נערים/ות אחרים להיפגש איתם לשוחח ולשחק יחדיו,

אפשרות לשפר את הכישוריים החברתיים והמימוניות התקשורת על ידי תיווך של איש מקצוע.

בזמן אמת לאורך ההתנהלות, יוכל מנחה הקבוצה לפרש סיטואציות חברתיות מגוונות, ותוך עיבודם עם משתתפי הקבוצה, ושיקופם, יוכלו הנערים/ות לראות כיצד ההתנהלות שלהם כאינדיבידואלים וכקבוצה נראית מבחוץ, כיצד ניתן לשפר את התקשורת. כיצד התנהגויות מתפרשת ע"י האחר, וכיצד התנהגות מסויימות חוסמות מגע בין החברים ועוד.

כאשר נבנה ביטחון בין חברי הקבוצה ורמת הקשר עולה, חברי הקבוצה מתחילים להיפגש אחד עם השני לא רק במסגרת השבועית של הקבוצה, אלא יוצרים חברויות אשר מתעלות מעל המסגרת החברתית ומאפשרת להם לבדוק את הקשרים החברתיים שלהם בחוץ.